Race Rewind

USAC MIDGETS: Belle-Clair Speedway

USAC HONDA National Midget Series (co-sanctioned by POWRi Racing), Belle-Clair Speedway, Belleville, Ill., May 10, 2014

Qualifications: 1. Rico Abreu, Kunz/Curb-Agajanian 97, 11.098; 2. Christopher Bell, Kunz/Curb-Agajanian 71, 11.195; 3. Austin Brown, KBR 7, 11.201; 4. Spencer Bayston, Tucker/BCI/Curb-Agajanian 39, 11.254; 5. Kevin Thomas Jr., KBR 9k, 11.317; 6. Michael Pickens, RFMS 3f, 11.363; 7. Dereck King, Harris 91, 11.454; 8. Chris Windom, RFMS 3, 11.478; 9. Tracy Hines, Parker 24, 11.490; 10. Bryan Clauson, RKR/Curb-Agajanian 63, 11.493; 11. Tyler Thomas, Thomas 91t, 11.502; 12. Jake Blackhurst, Blackhurst 25, 11.514; 13. Parker Price-Miller, Ronk 9p, 11.520; 14. Zach Daum, Daum5d, 11.539; 15. Tanner Thorson, Kunz/Curb-Agajanian 67, 11.606; 16. Danny Stratton, Hmiel 56a, 11.623; 17. Andrew Felker, Felker 11a, 11.706; 18. Nick Knepper, Knepper 55, 11.706; 19. Ryan Criswell, R&C 11r, 11.728; 20. Colten Cottle, Cottle 5c, 11.734; 21. Seth Motsinger, KBR 2, 11.737; 22. Garrett Aitken, Aitken 32, 11.790; 23. Justin Peck, Peck 5x, 11.820; 24. Terry Babb, Babb 88, 11.861; 25. Jacob Patton, Patton 79j, 11.884; 26. Chett Gehrke, Matteson 11c, 11.890; 27. Andy Malpocker, Malpocker 22, 11.923; 28. Daniel Robinson, McCreery 57, 11.936; 29. Tyler Robbins, Robbins 35, 11.949; 30. Jeff Flesher, Camfield 6c, 12.058; 31. Derrick Myers, Myers 25m, 12.060; 32. Tim Siner, S&C 15, 12.071; 33. Dalton Camfield, Camfield 10c, 12.085; 34. Jake Neuman, Neuman 3n, 12.087; 35. Daniel Adler, Adler 50, 12.159; 36. Darren Kingston, Kingston 94, 12.171; 37. Isaac Chapple, Chapple 52, 12.183; 38. Andy Baugh, Baugh 6b, 12.185; 39. Nathan Benson, Midwest 2b, 12.201; 40. Dave Camfield III, Camfield 16, 12.207; 41. Tom Seets, Cairns 28, 12.319; 42. Dave Camfield Jr., Camfield 86c,12.348; 43. Darren Hagen, Hmiel 56, 12.464; 44. Jay Mounce, Mounce 12j, 12.812; 45. Brian Rieck, Murdock 0, 12.814; 46. Danny Frye, Frye 5, 38.145; 47. Nathan Higgins, Murdock 0z, no time.

First Heat (10 laps): Felker, Abreu, K. Thomas, Hines, Price-Miller, Patton, Robbins, Motsinger, Chapple, Dalton Camfield, Rieck, Seets.

Second Heat (10 laps): Knepper, Daum, Clauson, Pickens, Aitken, Gehrke, Flesher, Baugh, Camfield Jr., Neuman, Frye, Bell.

Third Heat (10 laps): Thorson, T. Thomas, Brown, King, Hagen, Myers, Adler, Criswell, Malpocker, Peck, Benson, Higgins.

Fourth Heat (10 laps): Babb, Stratton, Windom, Robinson, Cottle, Bayston, Siner, Blackhurst, Kingston, Mounce, Camfield III.

Qualifying Race (10 laps): Adler, Hagen, Dalton Camfield, Chapple, Kingston, Baugh, Camfield, Jr., Frye, Benson, Mounce, Camfield III, Neuman, Rieck, Higgins.

Semi (12 laps): Bell, Price-Miller, Bayston, Blackhurst, Peck, Cottle, Aitken, Hagen, Malpocker, Motsinger, Myers, Gehrke, Flesher, Patton, Dalton Camfield, Adler, Siner, Robbins, Chapple.

Feature (40 laps): Bell, Clauson, Abreu, Thorson, Robinson, Felker, Brown, Blackhurst, Peck, Hines, Bayston, Thomas, Hagen, Stratton, Price-Miller, Daum, Babb, Knepper, Thomas Jr., Windom, Pickens, Cottle, King, Motsinger.

 

Posted by on May 11 2014 Filed under Race Rewind, Sprints & Midgets, USAC. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

FREE DAILY NEWSLETTER

Join our mailing list to receive the Daily News Update, Special Offers from NSSN or our trusted partners, or BOTH! You can opt-out anytime and we promise not to spam you!
Email:

Please Support NSSN’s Sponsors




Follow NSSN On Facebook!