Race Rewind

USAC MIDGETS: Bloomington Speedway

Rico Abreu (67), Christopher Bell (71) and eventual winner Bryan Clauson battle for position Friday night at Indiana’s Bloomington Speedway. (Ginny Heithaus photo)

Honda USAC National Dirt Midget Series, Indiana Midget Week, Bloomington Speedway, Bloomington, Ind., June 14, 2013

Qualifications: 1. Zach Daum, Daum 5d, 12.304; 2. Bobby East, Klatt 4, 12.324; 3. Caleb Armstrong, C & A 7c, 12.403; 4. Andrew Felker, Felker 11a, 12.480; 5. Michael Pickens, Buckley 1nz, 12.481; 6. Christopher Bell, 71, Kunz/Curb-Agajanian-12.490; 7. Tracy Hines, 24, Parker-12.496; 8. Rico Abreu, Kunz/Curb-Agajanian 67k, 12.527; 9. Dalton Armstrong, C & A 7a, 12.544; 10. Davey Ray, Team RAYPRO 33, 12.580; 11. Bryan Clauson, CTR/BCI/Curb-Agajanian 39, 12.588; 12. Darren Hagen, RFMS 3, 12.630; 13. Austin Brown, Brown 7, 12.661; 14. Brad Kuhn, Cook 10, 12.688; 15. Jerry Coons Jr., Dooling 63, 12.691; 16. Ryan Criswell, Criswell 11r, 12.716; 17. Brady Bacon, Wilke-Pak 11, 12.731; 18. Dave Darland, Lein 2x, 12.734; 19. Tanner Thorson, Kunz/Curb-Agajanian 67, 12.760; 20. Alex Bright, RW/Curb-Agajanian 17, 12.812; 21. Shane Cockrum, Cockrum 14c, 12.819; 22. Tyler Thomas, Lein 2s, 12.847; 23. Jaimie McKinlay, Fedrizzi 42ua, 12.857; 24. Taylor Ferns, Ferns 55, 12.859; 25. Levi Jones, 5IVE-6IX 56, 12.863; 26. Steve Buckwalter, Buckwalter 25, 12.908; 27. Seth Motsinger, Brown 2m, 12.923; 28. Matt Jackson, Jackson 97au, 12.966; 29. Dillon Welch, CTR/BCI/Curb-Agajanian 98, 12.967; 30. Blake Edwards, Koontz 17e, 12.975; 31. Ross Rankine, Rankine 39r, 12.986; 32. Brenden Bright, Bright 92, 12.989; 33. Lynsey Liguori, Liguori 6rr, 13.103; 34. Colten Cottle, Cottle 5c, 13.138; 35. Thomas Meseraull, Sandy 16, 13.139; 36. Billy Lawhead, Three 5 Racing 35, 13.146; 37. Nick Lucas, Isenhower 6, 13.197; 38. Michael Koontz, Koontz 17x, 13.268; 39. Justin Dickerson, Dickerson 21d, 13.541; 40. Johnny Murdock, Murdock 0, 13.927; 41. Brad Mosen, Buckley 7nz, no time.

First Heat (10 laps): Bacon, A. Brown, Pickens, Daum, Cockrum, Jones, D. Armstrong, Welch, Mosen, Liguori, Lucas.

Second Heat (10 laps): Darland, Bell, Ray, Kuhn, T. Thomas, Edwards, C. Cottle, Koontz, East, Buckwalter.

Third Heat (10 laps): Thorson, Clauson, Hines, Coons, C. Armstrong, Dickerson, McKinlay, Rankine, Motsinger.

Fourth Heat (10 laps): A. Bright, Hagen, Abreu, Felker, Criswell, B. Bright, Lawhead, Ferns, Jackson, Murdock.

Semi (12 laps): C. Armstrong, D. Armstrong, Jones, Cockrum, Criswell, Welch, Buckwalter, McKinlay, Jackson, Ferns, Rankine, B. Bright, Mosen, Cottle, Edwards, Koontz, Liguori, Lucas, Motsinger, Dickerson, T. Thomas, Lawhead, Murdock.

Feature (30 laps): Clauson, Bell, Abreu, Ray, Coons, Pickens, Hagen, C. Armstrong, A. Bright, Brown, Jones, Thorson, Kuhn, Bacon, Criswell, D. Armstrong, Felker, Darland, Welch, Hines, Daum, Cockrum.

 

Posted by on Jun 15 2013 Filed under Race Rewind, Sprints & Midgets, USAC. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

Stay Connected!

Join our mailing list to receive the Daily News Update, Special Offers from NSSN or our trusted partners, or BOTH! You can opt-out anytime and we promise not to spam you!
Email:

Please Support NSSN’s Sponsors




Follow NSSN On Facebook!