Race Rewind

USAC SPRINTS: Bloomington Speedway

AMSOIL USAC National Sprint Car Series, Bloomington Speedway, Bloomington, Ind., July 18, 2014.

Qualifications: 1. Hunter Schuerenberg, Schuerenberg/Nolen 20N, 10.920; 2. Chase Stockon, 32 TBI 32, 10.935; 3. Jarett Andretti, Andretti 18, 10.945; 4. Chase Briscoe, Briscoe 5B, 10.946; 5. C.J. Leary, Leary 30, 10.951; 6. Dave Darland, Phillips 71p, 10.995; 7. Bryan Clauson, Stewart/Curb-Agajanian 20, 10.997; 8. Jeff Bland Jr., Burton 04, 11.017; 9. Chad Boespflug, Hazen 57, 11.021; 10. Chris Windom, Walker 11, 11.027; 11. Justin Grant, Hery 40, 11.054; 12. Logan Jarrett, Jarrett 29, 11.056; 13. Brady Bacon, Dynamics 69, 11.062; 14. Brady Short, Pottorff 11p, 11.074; 15. Richard Vander Weerd, Vander Weerd 10, 11.108; 16. Thomas Meseraull, SST 41, 11.119; 17. Jon Stanbrough, Dutcher 37RW, 11.119; 18. Tracy Hines, Hines 4, 11.123; 19. Casey Shuman, Krockenberger 21k, 11.138; 20. Jordan Kinser, Kinser 5k, 11.147; 21. Carson Short, Short 21, 11.156; 22. Shane Cottle, Epperson 2E, 11.157; 23. Kevin Thomas Jr., KT 9k, 11.183; 24. Brandon Mattox, Mattox 28, 11.218; 25. Ethan Barrow, Barrow 15, 11.223; 26. Brent Beauchamp, Olson 34, 11.225; 27. Tyler Courtney, Pollock 21x, 11.260; 28. Robert Ballou, Ballou 12x, 11.288; 29. Jay Waugh, Waugh 99a, 11.322; 30. Jerry Coons Jr., Edison 10E, 11.338; 31. Bradley Sterrett, Leer 90, 11.362; 32. Jace Vander Weerd, Vander Weerd 88, 11.384; 33. Jared Fox, Fox 56, 11.390; 34. Dakota Jackson, Jackson 3, 11.459; 35. Aaron Farney, Farney 15F, 11.466; 36. Chris Babcock, Babcock 35x, 11.485; 37. Chris Gurley, Team Automotive 12G, 11.553; 38. Mark Smith, Smith 1M, 11.603; 39. Brody Roa, BR 91R, 11.607; 40. Lee Dakus, Dakus 75, 11.690; 41. Nick Johnson, Johnson 15J, 11.901; 42. Steve Thomas, Thomas 2oT, 12.331; 43. Nathan Moore, Moore 48, no time.

First Heat (8 laps): Bacon, Schuerenberg, Stanbrough, Leary, Barrow, C. Short, Gurley, Fox, Waugh, Johnson, Boespflug.

Second Heat (8 laps): Cottle, Darland, Windom, Stockon, Jackson, Smith, S. Thomas, Hines, Beauchamp, B. Short, Coons.

Third Heat (8 laps): K. Thomas, Grant, Clauson, Shuman, R. Vander Weerd, Sterrett, Courtney, Roa, Andretti, Farney.

Fourth Heat (8 laps): Mattox, Briscoe, Ballou, Jarrett, Bland, Dakus, Babcock, J. Vander Weerd, Meseraull, Kinser.

Qualifying Race (10 laps): Babcock, Roa, Jackson, Gurley, Johnson, Farney, S. Thomas, Dakus.

Semi (12 laps): Boespflug, R. Vander Weerd, Andretti, Barrow, C. Short, Coons, Sterrett, Hines, Waugh, Jackson, Roa, Courtney, J. Vander Weerd, Gurley, Fox, B. Short, Babcock.

Feature (30 laps): Clauson, Schuerenberg, Darland, Leary, Windom, Ballou, Grant, Shuman, Stanbrough. R. Vander Weerd, Coons, Roa, C. Short, Boespflug, Briscoe, Barrow, Bacon, Courtney, Jarrett, K. Thomas, Mattox, Hines, Cottle, Andretti, Stockon.

Posted by on Jul 18 2014 Filed under Race Rewind, Sprints & Midgets, USAC. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

FREE DAILY NEWSLETTER

Join our mailing list to receive the Daily News Update, Special Offers from NSSN or our trusted partners, or BOTH! You can opt-out anytime and we promise not to spam you!
Email:

Please Support NSSN’s Sponsors




Follow NSSN On Facebook!