Race Rewind

USAC SPRINTS: Kokomo Speedway

Dave Darland won Monday's Indiana Sprint Week race at Kokomo Speedway. (Gordon Gill photo)

AMSOIL USAC National Sprint Car Series, Indiana Sprint Week, Kokomo Speedway, Kokomo, Ind., July 16, 2012

Qualifications: 1. Tracy Hines, Hines 4, 12.825; 2. Bobby East, East 5e, 12.891; 3. Brent Beauchamp, Beauchamp 11b, 12.905; 4. Dave Darland, Walker 11, 12.952; 5. Levi Jones, Stewart 20, 13.030; 6. Richard Vander Weerd, Vander Weerd 10, 13.031; 7. Hunter Schuerenberg, Byram 35, 13.034; 8. Darren Hagen, Dynamics 69, 13.040; 9. Chad Boespflug, Boespflug 98, 13.041; 10. Matt Mitchell, Mitchell 37, 13.043; 11. Jon Stanbrough, Roberts/Tate 21x, 13.046; 12. C.J. Leary, Leary 30, 13.057; 13. Logan Jarrett, Jarrett 29, 13.071; 14. Justin Grant, Hery 40, 13.093; 15. A.J. Hopkins, Hopkins 14h, 13.112; 16. Scotty Weir, Wingo 77, 13.126; 17. Bryan Clauson, CTR/BCI/Curb-Agajanian 7, 13.154; 18. Damion Gardner, DG 71, 13.165; 19. Jerry Coons Jr., Phillips 71p, 13.184; 20. Casey Shuman, Edison 10e, 13.247; 21. Coleman Gulick, Gulick 14, 13.266; 22. Chase Stockon, Stockon 32, 13.267; 23. Chris Windom, Baldwin 5, 13.289; 24. Jonathan Hendrick, Hendrick 68, 13.306; 25. Kyle Cummins, Cummins 3c, 13.307; 26. Thomas Meseraull, SST 41, 13.323; 27. Robert Ballou, MPHG 81, 13.344; 28. Wesley Gordon, Horner 23h, 13.384; 29. Logan Hupp, Hupp 9h, 13.454; 30. Dakota Jackson, Jackson 3, 13.471; 31. Kevin Thomas Jr., Black Jack 9k, 13.479; 32. Shane Cottle, Epperson 2, 13.545; 33. Jace Vander Weerd, Vander Weerd 88, 13.571; 34. Andrew Elson, Elson 27a, 13.592; 35. Josh Burton, Burton 04, 13.662; 36. Drew Abel, Abel 04x, 13.738; 37. Chris Gurley, Team Automotive 12g, 13.776; 38. Wes McIntyre, McIntyre 83, 13.910; 39. Seth Parker, Parker 38p, 13.987; 40. Tyler Hewitt, Hewitt 21h, 14.427.

First Heat (10 laps): Clauson, Gulick, Boespflug, Jarrett, Hines, Jones, Hupp, Cummins, Gurley, J. Vander Weerd.

Second Heat (10 laps): Stockon, Gardner, East, Mitchell, Grant, McIntyre, Elson, Meseraull, R. Vander Weerd, Jackson.

Third Heat (10 laps): Windom,. Stanbrough, Thomas, Coons, Schuerenberg, Ballou, Hopkins, Beauchamp, Parker, Burton.

Fourth Heat (10 laps): Shuman, Hendrick, Weir, Darland, Leary, Hagen, Cottle, Gordon, Hewitt.

Semi (12 laps): Hines, Jones, Schuerenberg, Beauchamp, Cummins, Hagen, McIntyre, Grant, Cottle, Leary, Elson, Jackson, Hupp, Meseraull, Parker, Hopkins, J. Vander Weerd, Gurley, Gordon, Ballou, Hewitt.

Feature (30 laps): Darland, Clauson, Jones, Schuerenberg, Hagen, Shuman, Stockon, Coons, Thomas, East, Mitchell, Ballou, Gardner, Windom, Weir, Hendrick, Stanbrough, Boespflug, Leary, Jarrett, Hines, Gulick, J. Vander Weerd, Cummins, Beauchamp.

 

Posted by on Jul 17 2012 Filed under Race Rewind, Sprints & Midgets, USAC. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

FREE DAILY NEWSLETTER

Join our mailing list to receive the Daily News Update, Special Offers from NSSN or our trusted partners, or BOTH! You can opt-out anytime and we promise not to spam you!
Email:

Please Support NSSN’s Sponsors




Follow NSSN On Facebook!