Race Rewind

USAC SPRINTS: Terre Haute Action Track

Bryan Clauson won Wednesday's USAC sprint car feature at Indiana's Terre Haute Action Track. (Fredrics photo)

Bryan Clauson won Wednesday’s USAC sprint car feature at Indiana’s Terre Haute Action Track. (Fredrics photo)

AMSOIL USAC National Sprint Car Series, Terre Haute Action Track, Terre Haute, Ind., July 16, 2014

Qualifications: 1. Robert Ballou, Ballou 12x, 20.170; 2. Jon Stanbrough, Dutcher 37rw, 20.174; 3. Brady Bacon, Dynamics 69, 20.186; 4. Bryan Clauson, Stewart/Curb-Agajanian 20, 20.389; 5. Daron Clayton, Byram 3R, 20.395; 6. Chris Windom, Walker 11, 20.403; 7. Dave Darland, Phillips 71p, 20.440; 8. Jerry Coons Jr., Edison 10e, 20.472; 9. Shane Cottle, Epperson 2e, 20.701; 10. Brady Short, Pottorff 11p, 20.760; 11. C.J. Leary, Leary 30, 20.812; 12. Shane Cockrum, Amati 66, 20.868; 13. Chase Stockon, 32 TBI 32, 20.951; 14. Tracy Hines, Hines 4, 21.012; 15. Jimmy Light, Two-Time 23, 21.013; 16. Tyler Courtney, Pollock 21x, 21.027; 17. Logan Jarrett, Jarrett 29, 21.029; 18. Justin Grant, Hery 40, 21.056; 19. Chase Briscoe, Briscoe 5b, 21.141; 20. Casey Shuman, Krockenberger 21k, 21.248; 21. Aaron Farney, Farney 15f, 21.277; 22. Kevin Thomas Jr., KT 9k, 21.281; 23. Kody Swanson, DePalma 63, 21.347; 24. Brandon Mattox, Mattox 28, 21.449; 25. Thomas Meseraull, SST 41, 21.451; 26. Jarett Andretti, Andretti 18, 21.526; 27. Landon Simon, Simon 24, 21.674; 28. Brody Roa, BR 91r, 21.697; 29. Lee Dakus, Dakus 75, 21.979; 30. Max McGhee, McGhee 17, 22.162; 31. Nathan Moore, Moore 48, 22.292; 32. Brian Hayden, Hayden 2h, 22.597; 33. Jay Waugh, Waugh 99a, 22.630; 34. Ethan Barrow, Barrow 15, 23.028; 35. Eric Burns, Gasway 99, 23.548; 36. Cole Ketcham, Ketcham 41k, 23.651; 37. Mark Smith, Smith 1m, no time; 38. Hunter Schuerenberg, Schuerenberg/Nolen 20n, no time.

First Heat (8 laps): Cottle, Jarrett, Stockon, Ballou, Clayton, Meseraull, Farney, Waugh, Dakus.

SecondHeat (8 laps): Stanbrough, Thomas, Short, Grant, Windom, Andretti, Barrow, McGhee, Hines.

Third Heat (8 laps): Bacon, Darland, Leary, Briscoe, Light, Moore, Swanson, Burns, Simon.

Fourth Heat (8 laps): Courtney, Shuman, Clauson, Coons, Mattox, Hayden, Ketcham, Roa, Cockrum.

Semi (12 laps): Windom, Meseraull, Hines, Farney, Swanson, Hayden, Mattox, Waugh, Barrow, Andretti, Light, McGhee, Dakus, Roa, Ketcham, Burns, Clayton, Moore.

Feature (30 laps): Clauson, Ballou, Bacon, Windom, Short, Grant, Darland, Hines, Cottle, Stockon, Coons, Briscoe, Farney, Leary, Courtney, Thomas, Jarrett, Meseraull, Roa, Shuman, Swanson, Hayden, Andretti, Stanbrough.

Posted by on Jul 17 2014 Filed under Race Rewind, Sprints & Midgets, USAC. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

FREE DAILY NEWSLETTER

Join our mailing list to receive the Daily News Update, Special Offers from NSSN or our trusted partners, or BOTH! You can opt-out anytime and we promise not to spam you!
Email:

Please Support NSSN’s Sponsors




Follow NSSN On Facebook!